Preskočiť na obsah

Štandardy krásy

    Vo svete, kde spoločnosť výrazne formuje našu predstavu o kráse, sa nevyhnutne stretávame so štandardmi alebo ideálmi krásy, ktoré nás obklopujú. Nejde pritom o novinku, ani novodobý výmysel, štandardy krásy tu existujú naprieč históriou. 

    Tieto ideály sú často nedosiahnuteľné a vytvárajú tlak na ľudí, aby dosiahli vymyslený a často nelogický či nedosiahnuteľný ideál, čo môže ovplyvniť nielen ich sebavedomie, ale aj vzťahy s ostatnými ľuďmi.

    Čo je to štandard krásy?

    Štandardy krásy sú očakávania spoločnosti na to, ako by človek mal vyzerať tak, aby to bolo čo najviac esteticky príjemné alebo atraktívne. Tieto štandardy sú často formované médiami, reklamou, celebritami, influencermi/kami, ale prenášame ich aj v interakcii a rozhovoroch medzi sebou. Výsledkom je idealizovaný obraz krásy, ktorý nemusí odrážať skutočnú rozmanitosť ľudí. Rozmanití ľudia však tento obsah sledujú. 

    Štandardy krásy a sebavedomie

    Keď sa snažíme dosiahnuť nerealistické ideály či štandardy krásy, môže to mať negatívny vplyv na naše sebavedomie. Ľudia môžu začať pociťovať úzkosť, nespokojnosť so svojím vzhľadom a strach z odsúdenia. To všetko môže viesť k zdravotným problémom vrátane porúch príjmu potravy a psychických ťažkostí, pocitu menejcennosti a iným. 

    Porovnávanie a zázraky

    Predstavte si situáciu, že sa osoba XY, nazvime ju Lujza, pozerá na fotku svojej obľúbenej celebrity – nastajlovanej, v dokonalých šatách, opísali by ste ju ako “dokonalú”. Na sekundu sa zastavte – čo ste si predstavili? Ženu? V šatách, ktoré zvýrazňujú jej krivky? Väčšie prsia a štíhlejší pás? Aj to, že si spoločne dokážeme predstaviť konkrétny typ niečoho “dokonalého” potvrdzuje, že sa telá pozeráme cez optiku štandardov krásy. Táto celebrita zároveň v texte hovorí, ako každý deň užíva takú a takú značku prášku, vďaka ktorému vyzerá “dokonalo”. Aj Lujza chce vyzerať a/alebo sa aj cítiť ako jej obľúbená celebrita. Čo teda urobí, ak osoba, ktorej dôveruje a páči sa jej hovorí, že toto zaberá? Samozrejme, kúpi si ten zázračný prášok. 

    Lujza však má úplne iný typ postavy, iný život, iné zvyky. A celebrita bola nielen nastajlovaná celým profesionálnym tímom, ale jej fotka bola ešte aj upravená. Zvýraznené prsia, užší pás, vyhladená pleť. 

    Ak Lujza nebude vedieť kriticky premýšľať nad štandardmi krásy, dookola sa bude porovnávať s obrazmi v médiách, bude chcieť vyzerať inak, možno bude mať ohrozený zdravý vzťah k vlastnému telu a neustále bude kupovať produkty, ktoré jej budú sľubovať zázraky. 

    Firmy to veľmi dobre vedia, a preto v nás obraz “dokonalých” postáv, ideálov a štandardov krásy upevňujú. 

    Štandardy krásy a vzťahy

    Štandardy krásy tiež ovplyvňujú naše vzťahy s inými ľuďmi. Vytvárajú očakávania ohľadom toho, aký má byť náš partner či partnerka. Môže to viesť k povrchnosti a nedostatočnej dôvere v intímnych vzťahoch, keď sa ľudia snažia dosiahnuť nerealistické normy. 

    Aj tieto štandardy sa historicky a v rôznych kultúrach menia. 

    Čo s tým

    Dôležité je uvedomiť si, že štandardy krásy sú umelým konštruktom, ktorý vyhovuje predajom firiem a nie nevyhnutnosťou, už vôbec nie žiadnym prírodzeným javom. Vytváranie kultúry akceptácie a podpory môže pomôcť ľuďom cítiť sa pohodlnejšie vo svojej koži a udržať zdravé vzťahy. 

    Pokúsme sa odpovedať si, aký obsah sledujeme na sociálnych sieťach a v médiách. Ako sa z neho cítime? Ako sa chceme cítiť? Chceme urobiť niečo pre zdravie svojho tela alebo len chceme rýchle “zázraky”, ktoré nám viac ublížia než pomôžu? 

    O štandardoch krásy hovoríme aj na našich workshopoch vzťahovej a sexuálnej výchovy. Záleží nám na prevencii nátlaku, porúch príjmu potravy a ďalších škodlivých správaní. Chcete workshop aj pre svoju školu alebo sa chcete o štandardoch krásy naučiť komunikovať ako učiteľ/ka či ako rodič s dieťaťom? Máme vzdelávania aj pre vás. Prineste k deťom dôležité témy včas, vekovo primerane a bezpečne. 

    Štandardy krásy nesú so sebou komplexné dopady na našu spoločnosť a vzťahy. Premýšľanie nad týmito štandardmi vyžaduje aktívnu snahu každého a každej z nás. Potrebujeme preto vytvárať prostredie, kde sa oslavuje rozmanitosť a autenticita, čo pomáha vytvárať zdravšie vzťahy a prispieva to tiež k spokojnosti ľudí, párov, komunít, aj spoločnosti.