Preskočiť na obsah

5 + 1 tip: Ako s deťmi hovoriť o sexe 

    Poskytnutie dôveryhodných a primeraných informácií o sexe je dôležité pre zdravý vývoj dieťaťa. Ako na to?

    1. Začnite včas, pokračujte postupne a nikdy nie je neskoro

    Môžete začať jednoduchými a nekomplikovanými odpoveďami na otázky, ktoré dieťa položí, a postupne prehlbovať tému podľa toho, ako sa vyvíja jeho/jej schopnosť porozumenia. Neľakajte sa, ak ste ešte nezačali, môžete na začiatok rozhovoru využiť situáciu z bežného života – možno niekto v okolí práve oznámil tehotenstvo, možno sa o sexe rozprávalo v televízii. Môžete sa spýtať, čo dieťa o tejto téme vie a spýtať sa, či by niečo chcelo vedieť. Ak aj nie, môže pomôcť nechať priestor spýtať sa, keď sa o tom bude chcieť rozprávať. Zvýšite tak pravdepodobnosť, že dieťa príde vyhĺadávať dôveryhodné informácie k vám a nebude ich hľadať napríklad v porne. 

    1. Používajte primeraný jazyk

    Používajte slová, ktoré sú dieťaťu známe. Nemusíte vysvetľovať detaily anatómie a fyziológie a vyhnite sa tiež komplikovaným medicínskym výrazom. Namiesto “tam dole” alebo “pohlavné orgány” používajte správne názvy genitálií – vulva, vagína, penis, semenníky…

    1. Dovoľte otázky

    Vytvorenie otvoreného prostredia na komunikáciu je kľúčom k tomu, aby sa dieťa cítilo bezpečne komunikáciu vôbec otvoriť. Vyjadrite, že dieťa môže klásť otázky a zdieľať svoje obavy bez odsudzovania alebo hodnotenia. Nie je to iba jeden rozhovor či jedno darovanie balíčka kondómov, je to trpezlivosť a opakované rozhovory, ktoré umožňujú ďalšie porozumenie téme. Pomôcť môže aj vyzdvihnúť zvedavosť a oceniť, že sa dieťa obracia na vás. Každé dieťa je iné a môže mať rôznu úroveň zvedavosti aj schopnosti porozumenia.

    1. Venujte sa aj iným aspektom sexuality

    Sex nie je len o fyzickom akte. Pri vysvetľovaní sexu dieťaťu je dôležité zahrnúť aj iné aspekty sexuality, ako je emocionálny aspekt vzťahu, intimita, ochrana, hygiena či súhlas a osobné hranice a ich komunikácia. Pomáhajte dieťaťu porozumieť, že sex je súčasťou širšieho prežívania medzi dvoma dospelými osobami. Dajte si zároveň pozor na to, aby ste sex neopisovali iba ako penetráciu penisu do vagíny. Sex má totiž množstvo ďalších podôb a aj pri nich človek potrebuje vedomosti, zručnosti a postoje na to, aby bol v bezpečí a neohrozoval inú osobu. 

    1. Vyjadrite svoj postoj, rešpektujte postoj dieťaťa

    Každá rodina môže mať iné rodinné hodnoty. Pre mnohé je mimoriadne dôležité brať do úvahy napríklad náboženské presvedčenie, ktoré môže na postoje k sexu vplývať. Dieťaťu pokojne odkomunikujte svoj postoj, aj svoje dôvody, emócie, vysvetlite, z čoho vychádzate. Rátajte s tým, že dieťa môže, no nemusí zdieľať vaše hodnoty – je samostatná ľudská bytosť s vlastným prežívaním. Či už hodnoty zdieľate alebo nie, dokážete sa vzájomne rešpektovať. 

    + 1: Povedzte, ak neviete

    Radšej než by sme dieťaťu dali nesprávnu informáciu, povedzme, že si odpoveďou nie je sme istí/é alebo nevieme. Dávame tým dieťaťu najavo, že sme ľudia a nemáme všetky odpovede, no sme ochotní a ochotné ich hľadať. Môžeme tiež túto situáciu využiť na to, že s dieťaťom informáciu spoločne vyhľadáme a ukážeme si, ako vyhodnotiť, ktorý zdroj informácií je dôveryhodný a ktorý nie. Ak vás dieťa zastihne s otázkou v situácii, kedy nie je vhodné sa o tejto téme baviť alebo je vám to nepríemné, je v poriadku odložiť to na neskôr. 

    Nevyhýbajte sa však debate úplne, aby ste dieťaťu nedali najavo, že je táto téma tabu. Vráťte sa k nej. V medzičase sa môžete svojou odpoveďou uistiť aj v knihe Ja v tvojom veku…!, ktorú písali psychologičky s podporou sexuálnych pedagogičiek. Nájdete v nej konkrétne tipy či modelové situácie, ako rozhovor uchopiť vekovo primerane, sebaisto a bezpečne. 

    Hovoriť s deťmi o sexe je dôležitou súčasťou výchovy a prispieva k ich celkovému zdraviu, bezpečiu a spokojnosti. Otázky o sexe sa môžu objaviť už v mladom veku, a preto je dobré byť pripravený a vytvoriť si otvorený a dôveryhodný priestor pre diskusiu, kde deti môžu získať správne informácie a podporu. 

    Značky: