Preskočiť na obsah

Hygiena počas menštruácie

    Hygiena je (nielen) počas menštruácie mimoriadne dôležitá. Čo všetko by mala zahŕňať, aby bola dôkladná a zároveň v miere, ktorá neohrozí zdravie? 

    Umývanie

    Dôležité je umývať sa jedenkrát denne, úplne pritom stačí čistá voda. Častejšie umývanie môže spôsobiť narušenie prirodzeného pH vagíny. Nie je potrebné používať na vulvu parfumované mydlá, ani gély, krémy či rôzne druhy olejov. Tie totiž môžu narušiť prirodzené prostredie vagíny a spôsobiť infekcie a zdravotné problémy. Pri umývaní dôkladne umyte vulvu, a to aj v okolí a záhyboch pyskov. Do tela (teda do vagíny) nie je potrebné zachádzať (určite neaplikovať čistiace prostriedky do vnútra tela). Vyhnite sa pri umývaní drhnutiu či škrabaniu, aby ste sa neporanili, na správnu hygienu úplne stačia prsty (pri dlhých nechtoch pozor na poškriabanie) a voda. 

    V prípade svrbenia je potrebné sa umyť, najlepšie pod tečúcou vodou – ak svrbenie pretrváva, kontaktujte lekárku/lekára a vysvetlite, čo vás trápi. Nemusí ísť o nič vážne, no je lepšie sa o tom informovať včas.

    Mnoho ľudí sa počas života iste stretlo s vtipmi o zápachu vulvy a vagíny. Takéto vtipy však môžu byť škodlivé – v ľuďoch totiž môžu vyvolávať pocit, že by sa mali viac umývať (aj keď tak pravidelne robia) alebo používať výrazne parfumované prostriedky, či dokonca parfumy alebo deodoranty na intímne oblasti. Nielen, že teda osobe vtipy o zápachu vulvy a vagíny spôsobujú psychické ťažkosti, trápenie či úzkosť, nadmerná hygiena alebo používanie nevhodnej drogérie môže spieť k dráždeniu či svrbeniu, alebo až k infekciám či vážnym zdravotným problémom.

    Hygienické menštruačné potreby a ich zavádzanie

    Nech už používate ktorúkoľvek z menštruačných potrieb, je potrebné ich pravidelne meniť podľa toho, o aký druh menštruačnej potreby ide (bližšie informácie nájdete v článku TU, prípadne na obale vašich hygienických potrieb). 

    Pravidlo, ktorého sa treba držať pri všetkých menštruačných potrebách, je pred a po každom menení vložky/tampónu/kalíška… je umyť si ruky mydlom. Ak používate potreby na viacnásobné použitie (kalíšok, bavlnené vložky, menštruačné nohavičky,…), dbajte na dôkladnú a pravidelnú starostlivosť o tieto potreby.. Ak používate jednorazové potreby, nikdy ich nepoužívajte opakovane. Niekto môže počas menštruácie vyhľadávať menštruačné potreby, ktoré sú silno parfumované, niekomu môžu takto upravované hygienické potreby spôsobovať zdravotné ťažkosti. 

    Prístup k menštruačnej hygiene nie je samozrejmosť 

    Menštruačnú hygienu väčšina z nás považuje za samozrejmosť. Rátame s tým, že hygienické potreby nás stoja istý obnos peňazí, mnohí ľudia majú isté privilégium môcť si vybrať ekologickejšie varianty týchto potrieb, prípadne dokúpiť si obľúbený čaj, nahrievacie vrecúška či – ak treba – nevyhnutné lieky. Nie všetci ľudia však majú túto možnosť. 

    Nemusíme však ísť ďaleko, aby sme zistili, že ľuďom vo vylúčených komunitách sa luxus v podobe základnej menštruačnej hygieny často nedostáva. Namiesto vložiek siahajú po látkach, ponožkách či toaletnom papieri. Bavíme sa o ľuďoch bez domova, ale aj o dospelých či deťoch z náročného sociálneho prostredia. Záchranou neraz bývajú neziskovky, ozetká, iniciatívne učiteľky alebo podpora iných osôb. Aj preto sme sa rozhodli pokračovať v kampani Dôstojná menštruácia a prispieť tak k rovnosti a zdraviu. 

    Za možnosť realizovať naše aktivity a prinášať tak do spoločnosti rešpekt, férovosť a zdravie ďakujeme Ministerstvu investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR a Nórskemu finančnému mechanizmu 2014-2021.