Masturbácia je často obklopená hanbou, tabu a mýtmi. Je to však prirodzená a bežná činnosť, ktorú praktizuje mnoho ľudí bez ohľadu na vek, pohlavie, rod, sexuálnu orientáciu, vierovyznanie či zázemie.
Čo je to masturbácia?
Masturbácia je aktivita, ktorá zahŕňa dráždenie vlastných pohlavných orgánov pre potešenie, zväčša za účelom dosiahnutia sexuálneho uspokojenia a/alebo orgazmu. Samotná masturbácia je prirodzenou súčasťou sexuálneho vývoja a je typická pre obdobie dospievania a dospelosti. Stretnúť sa s ňou môžete aj u menších detí, a to už od 1-2 rokov, kedy si deti trú svoje genitálie napríklad o nábytok, vankúše či paplóny, pretože im je to príjemné.
Masturbácia má mnoho výhod pre telesnú i mentálnu spokojnosť. Umožňuje uvoľnenie sexuálneho napätia a produkuje endorfíny, čo zvyšuje pocit pohody a zmierňuje stres. Masturbácia môže tiež pomôcť pri odstraňovaní sexuálnej frustrácie alebo napätia, čo je užitočné najmä vtedy, ak osoba namá partnera/partnerku, s ktorou by chcela mať sex.
Masturbácia je zároveň zdravá forma sebaspoznávania a sexuálneho objavovania. Pomáha osvojiť si poznanie o vlastnom tele, o tom, čo je jeho zdravý stav, o tom, čo sa nám páči alebo nepáči, aj o tom, čo nás sexuálne stimuluje. To všetko môže prispieť k lepšiemu sexuálnemu životu.
Aby bola masturbácia bezpečná, je dôležité, aby sa odohrávala v súkromí a vždy s čistými rukami. Ruky je, samozrejme, vhodné umyť si pred aj po masturbácii.
Mýty o masturbácii
Masturbácia bola v minulosti sprevádzaná rôznymi mýtmi, mnohé pretrvávajú dodnes. Ide napríklad o tvrdenia, že masturbácia spôsobuje psychické choroby alebo dokonca slepotu alebo chlpatenie rúk. Tieto tvrdenia však nie sú podložené vedeckými dôkazmi. Masturbácia je bezpečná a neohrozuje zdravie. Ide o prirodzený spôsob, ako prežívať radosť zo svojho tela a sexuality.
Pravda však je, že ak osoba vyrastá v prostredí, kde je za masturbáciu trestaná, môže táto osoba po masturbácii pociťovať veľký pocit viny či hanby.
Masturbácia nie je záležitosťou iba života bez partnera/partnerky. Môže byť veľkým prínosom aj pre partnerské vzťahy. Otvorená komunikácia o masturbácii vo vzťahu môže dokonca pomôcť posilniť vzťah a upevniť dôveru.
Osobná voľba
Masturbácia je osobná záležitosť každého človeka. Niektorí ľudia ju môžu robiť častejšie, iní menej často, a všetky možnosti sú v poriadku. Dôležité je, aby ste si uvedomili svoje hranice a vedeli určiť, ak masturbácia napríklad zasahuje do každodenného života (napr.: nedokážete myslieť na nič iné) – v takom prípade je v poriadku obrátiť sa na psychologickú pomoc a otvorene povedať, čo sa deje. Je tiež dôležité vedieť, že ide o voľbu – ak sa niekto rozhodne nemasturbovať vôbec, je to tiež absolútne v poriadku a toto rozhodnutie si rovnako zaslúži rešpekt.
Vzťahová a sexuálna výchova dbá v téme masturbácie predovšetkým na komunikovanie zásad súkromia a bezpečia, ale aj na to, aby človek vedel reflektovať mediálne vzory či rozoznať mýty. Takisto prináša priestor na individuálne premýšľanie nad svojimi vlastnými hranicami a myšlienkami o masturbácii – odstraňovanie tabu nám v konečnom dôsledku dáva priestor prejaviť rešpekt voči svojmu telu a jeho potrebám.