Každý november si muži po celom svete nechávajú narásť fúzy a postujú k tomu príspevky s hashtagom #movember – prečo vlastne?
Dôvodov je viac, majú však spoločného menovateľa. Tým je šírenie osvety o prevencii ochorení, ktoré sa týkajú prevažne mužov, predovšetkým ide o rakovinu prostaty a rakovinu semenníkov. V posledných rokoch sa k týmto témam pridáva aj šírenie povedomia o psychických ochoreniach, ktoré ústia do samovrážd mužov. Nosením fúzov (a/alebo aj brady) muži upozorňujú na dôležitosť prevencie, ktorej sa treba venovať pravidelne.
V tomto príspevku si povieme čosi bližšie o rakovine semenníkov, ktorá je najčastejším typom rakoviny u mužov vo veku 15 až 40 rokov (zdroj: loono.cz). Možnosti prevencie existujú a je dôležité ich poznať včas.
Čo je to rakovina semenníkov?
Rakovina semenníkov je typ rakovinového ochorenia, ktoré vzniká v semenníkoch. Môže postihovať jeden alebo oba semenníky. V prípade, že sa toto ochorenie nelieči, môže sa rozšíriť do ďalších častí tela.
Čo sú príčiny vzniku rakoviny semenníkov?
Bohužiaľ, presné príčiny nie sú známe. Podľa European Society for Medical Oncology existujú rôzne rizikové faktory, ktoré zvyšujú riziko vzniku rakoviny semenníkov. Jednotlivé faktory nemusia byť prítomné vždy u každého.
Môže ísť napríklad o:
- Nezostúpený semenník/semenníky (semenník, ktorý nevisí z tela, ale zostáva v bruchu)
- Abnormálne bunky v semenníkoch
- Problémy s plodnosťou
- Rakovina semenníkov v osobnej alebo rodinnej anamnéze (riziko rakoviny je vyššie, ak mal rakovinu semenníka iný prvostupňový člen rodiny – otec, brat, syn)
- HIV alebo AIDS
Ako sa môže prejavovať rakovina semenníkov?
- hrčka
- zväčšenie semenníka
- zmena tvaru semenníka
- opuch
- bolesť
- pocit ťažkého semenníka
- nepríjemný pocit v semenníku (aj keď to nie je priamo bolesť)
- krv v ejakuláte
Niekedy sa však rakovina semenníkov nemusí prejavovať nijako. Aj preto je dôležité chodiť na pravidelné preventívne prehliadky k lekárovi/lekárke a pravidelne vykonávať samovyšetrenie semenníkov doma.
V prípade, že na svojich semenníkoch spozorujete ktorýkoľvek z vyššie spomenutých prejavov, je dôležité vyhľadať lekára/lekárku.
Ako vyzerá samovyšetrenie semenníkov?
Ideálny čas pre samovyšetrenie semenníkov je po teplom kúpeli alebo teplej sprche, kedy sú semenníky uvoľnené a je jednoduchšie ich dôkladne prehmatávať.
Pri samovyšetrení je potrebné používať oči aj ruky. Pomôcť môže stáť pred zrkadlom a lepšie tak odsledovať prípadné okom viditeľné nezrovnalosti alebo zmenu farby.
Prstami oboch rúk je potrebné prehmatať oba semenníky – dôkladne jeden po druhom. Používajte pritom napríklad palce vpredu, ukazovák a prostredník viac vzadu. Potom použite pohyb zhora dole a zdola hore. Na konci si semenníky vezmite do dlaní a dôkladne prehmatajte, aby ste si boli istí, že ste žiadnu časť nevynechali. Pomôcť môže aj to, ak sa pri prehmatávaní sústredíte na hľadanie hrčky/guľôčky vo veľkosti približne hráška. Ak žiadnu nenájdete, veľmi sa tešíme. Ak ju nájdete, nepanikárte a zájdite čím skôr k lekárovi/lekárke. Nie každá hrčka musí byť rakovina, no každá hrčka by mala byť poriadne vyšetrená.
Všeobecného lekára/lekárku, prípadne urologičku/urológa je potrebné kontaktovať v prípade, že pri samovyšetrení spozorujete ktorýkoľvek z vyššie spomenutých príznakov, prípadne v prípade, že mimo samovyšetrenia cítiť bolesť, vidíte v ejakuáte krv alebo vidíte na semenníkoch zmeny vo veľkosti či tvare.
Premieste ich každý mesiac
Celé samovyšetrenie zaberie maximálne 5 minút. Dôležité je robiť toto samovyšetrenie pravidelne – napríklad raz za mesiac. Môže pomôcť stanoviť si na to presný deň – napríklad vždy pätnásteho.
Je v poriadku, ak samovyšetrenie robíte prvýkrát a nie ste si istý, či všetko robíte správne. Dôležité je začať a neprestať. Môžete ísť napríklad podľa obrázkového tutoriálu na tejto stránke. Postupom času a pravidelným samovyšetrením sa budete zlepšovať a časom zo samovyšetrenia urobíte rutinu, ktorá vám môže zachrániť život.