Menštruácia sa nám väčšinou spája so ženami (napriek tomu, že nie všetky ženy menštruujú a nie všetky menštruujúce sú ženy). Zrejme aj preto málokoho prekvapí, že vzťahu menštruácie a mužov sa venuje tak malá pozornosť.
Začína sa to už na základných školách. „Pamätám si, že asi v tercii sme mali v škole k tomu špeci hodinu a chalani museli ísť preč z triedy, pritom oni boli zvedaví a chceli vedieť a my sme tiež chceli aby oni vedeli,“ hovorí mi moja známa. V istom ročníku sú chlapci takto vykázaní z triedy a dievčatá sú poučené o menštruačnom cykle, vložkách, menštruačných kalendároch. Vysielame deťom signál, že menštruácia sa týka iba žien a muži by o nej nemali vedieť viac. Bola som preto zvedavá, čo si myslia ľudia v mojom okolí, čo by vlastne muži mali vedieť o menštruácii.
Opýtala som sa: Čo majú vedieť muži o menštruácii?
Otázka zaujala hlavne ženy a všetky nárazovo vyjadrili stanovisko: muži by mali byť o menštruácii lepšie informovaní.
„V prvom rade Ďakujem, že sa pýtaš . Myslím si, že by bolo fajn ak by muži vedeli o menštruácii všetko to, čo ženy. Nevidím dôvod prečo by to malo byť inak.“
Ženy zdieľajú, že často v dospelosti musia svojim partnerom vysvetľovať úplne základy o tom, čo to vlastne menštruácia je a ako prebieha.
„Presne, úplne všetko. Príde mi absurdné vysvetľovať dospelým chlapom, čo je to ovulácia, a že menštruácia nie je troška krvi, ale že z teba každý mesiac vyjde celá sliznica maternice. A že niektoré ženy to zvládnu v pohode a iné nedokážu vstať z postele, vracajú a odpadávajú. Takže to, že ich bývalá mala o tri dni po tom, ani nevedela jak, neznamená, že to tak majú všetky.“ (dospelá žena)
Ak vnímame menštruáciu ako prirodzenú súčasť života a niektorých tiel, nie je dôvod, aby o nej muži vedeli menej, prípadne, aby sa tejto téme vyhýbali.
Rola muža v menštruácii
Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale muži môžu podporiť rovnako ako aj zhoršiť prístup žien a dievčat k zvládaniu menštruácie. A to ako na úrovni psychickej, tak aj fyzickej (napr. v kontexte hygieny). Muži, ktorí sú kamoši, bratia, spolužiaci, partneri, manželia, otcovia, učitelia, zamestnávatelia – oni všetci môžu v rôznorodých priestoroch a vzťahoch domova, školy, komunity a práce (nehovoriac o úrovni politík!) prispieť k dôstojnej menštruácii.
„Muži by mali vedieť všetko to, čo my. Vediem k tomu aj svojho syna.“
Ako vidia menštruáciu muži?
Výskumy, potvrdzujú, že muži sa väčšinou v čase detstva a dospievania dozvedajú len minimum informácií o menštruácii. Kým u niektorých následne pretrváva pocit, že menštruácia nie je ich problém, nemajú potrebu o menštruácii vedieť viac, u iných sa v dospelosti postoj mení. Často je to práve partnerský vzťah so ženou, ktorý im umožní vidieť menštruáciu ako súčasť života.
Muži, ktorí sa odvážia zmeniť svoj postoj k menštruácii to hodnotia ako veľmi dôležitú súčasť toho, že sú zrelými mužmi. Pochopenie menštruácie neprináša len praktické dôsledky a informácie, ale väčšie pochopenie toho, ako k sebe pristupovať počas predmenštruačného syndrómu.
„Veľakrát som poutieral záchodové sedátko, keď si niektorá frajerka nevšimla doma bez toho, aby som jej o tom povedal. Patrí to k životu. Nevidím na tom nič čudné a zažil som široké spektrum prežívania menštruácie od toho, že som ani nevedel, že ich žena má až po naozaj vyradenie z bežného života, bolesti, kŕče, nechuť, depky. Je to ako s kofolou, keď ju miluješ, nie je čo riešiť.“
Menštruácia nie je hanba
Ak ste muž, ako hovoríte o menštruácii? Hovoríte o nej? Ticho, neschopnosť vysloviť slovo menštruácia, to všetko prispieva k atmosfére v spoločnosti, kde sa ženy hanbia, keď im vypadne tampón z kabelky, až po to, že menštruačné potreby nie sú dostupné pre všetkých, kto ich potrebuje.
Začať môžete u seba:
- Začnete volať menštruáciu pravým slovom. Už žiadne “dostala TO” a podobne.
- Nezháčite sa, keď niekto v konverzácii spomenie menštruáciu. Odpustíte si prejavy znechutenia a nahradíte ich empatickým vypočutím.
- Zamyslíte sa, či sú vtipy o menštruácii a menštruujúcich ženách skutočne vtipné (pomôcka: naozaj nie sú, väčšinou sú ubližujúce a zahanbujúce).
Zapojenie mužov počas menštruácie
Okrem mentálneho nastavenia pomôžu obyčajné praktické veci.
- Ponúknite sa kúpiť hygienické potreby. Tie sú rôzneho druhu, ale určite sa v nich rýchlo zorientujete.
- V partnerskom vzťahu so ženou sa naučte, ako jej uľaviť od bolesti (napríklad masážou krížovej oblasti chrbta, teplými obkladmi na brucho). Proaktívne ponúknite pomoc a starostlivosť.
- Prežívanie menštruácie, prípadne predmenštruačného syndrómu je rôznorodé, ponúknite partnerke, že chcete porozumieť jej potrebám.
- Akceptujte rôznorodé prejavy menštruácie.
Muži a menštruácia ako spoločenská téma
Menštruáciu však môžeme vnímať cez širší objektív. Nejde len o to, či dokáže muž kúpiť vložky svojej partnerke. Zatváranie si oči pred menštruáciou je ukážkou existencie sociálnych a rodových nerovností a nespravodlivosti. Menštruácia je prirodzená. Je preto nemysliteľné, aby sme k nej pristupovali ako neviditeľnej4, aby sme ako spoločnosť dovolili, že si ženy s nižším príjmom nemôžu dovoliť adekvátnu hygienu a komfort počas menštruácie.
Na záver: Tri zásadné benefity zapojenia mužov do menštruácie
- Ľahšie udržateľné a dosiahnuteľné reprodukčne zdravie a hygiena.
- Úprimnejšie a otvorenejšie vzťahy.
- Normálna súčasť života nebude normálnou len na papieri, ale skutočne ju tak budeme môcť prežívať, bez ohľadu na to, či menštruujeme alebo nie.